انتقال سرمایه زاروبژنفت از طریق بانک‌های اروپایی

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران گفت: بانک‌هایی در روسیه هستند که با ایران ارتباط دارند و زاروبژنفت می‌تواند از طریق آنها و حتی بانک‌های اروپایی، سرمایه خود را به ایران انتقال دهد

 

پس از امضای برجام مهمترین محور مورد بررسی، وضعیت نظام بانکی به منظور انجام نقل و انتقالات مالی کشور بود. بر این اساس، با وجود ایجاد جو مثبت در راستای منافع سیستم بانکی ایران پس از امضای برجام، همچنان از گوشه و کنار پیام‌هایی مبنی بر باقی ماندن برخی مشکلات در انتقال پول از طریق ال.سی یا سایر اشکال انتقال پول به داخل کشور شنیده شد و برخی کشورها با سنگ‌اندازی‌های جدید در تلاش بودند تا این روند انتقال را با مشکل روبه‌رو کنند.

البته طبق گفته فعالان اقتصادی، مشکلات بانکی ایران در ارتباط با انتقال پول به داخل کشور همچنان پابرجا بوده و بسیار دشوار انجام می‌شود.

موضوع دیگر در این رابطه، حضور سرمایه‌گذاران در ایران است که هر یک بنا به فراخور و مزیت مورد نظر خود، تصمیم به حضور در بخشی از صنعت کشور گرفتند. در این میان صنعت نفت نیز مستثنی نبود.

پیش از امضای برجام و حین رفت‌وآمدهای هیات‌های خارجی، وزارت نفت مدل جدیدی از قراردادی را به نام قراردادهای آی.پی.سی تدوین کرد.

نخستین قرارداد خارجی در صنعت نفت با شرکت فرانسوی توتال و در قالب آی.پی.سی بود. پیش از پایان سال ۹۶ نیز دو قرارداد در قالب آی.پی.سی امضاء شد که یکی از آنها قرارداد توسعه میدان‎های سپهر و جفیر بین شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت ایرانی، ضمن اینکه قرارداد دیگر نیز بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت روسی زاروبژنفت به منظور توسعه میدان‌های مشترک نفتی آبان و پایدار غرب منعقد شد.

امضای این قرارداد با شرکت روسی، نخستین پرسشی که ایجاد کرد نحوه انتقال پول این قرارداد به داخل ایران بود؛ آن‌هم درحالی‌که به گفته فعالان این عرصه، این امر به سهولت انجام نمی شود.

غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به اینکه محل تامین سرمایه بخش ایرانی که ۲۰ درصد را به خود تخصیص می‌دهد، کجا است، گفت: این سهم می‌تواند از طریق وام از صندوق توسعه ملی یا بانک‌های کشور تامین شود؛ ضمن اینکه منابع داخلی وزارت نفت به این قرارداد تعلق نمی‌گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق سهمی که صندوق توسعه ملی به این پروژه وام می‌دهد می‌توان نرخ بهره آن را معین کرد، ادامه داد: صندوق توسعه ملی برای پروژه‌‍های صنعتف نفت نرخی را به عنوان بهره مشخص کرده است که معادل ۶ درصد است.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه با توجه به مشکلات باقی مانده برای انتقال پول به داخل کشور، شرکت روسی زاروبژنفت مشکلی در انتقال سرمایه خود ندارد، تصریح کرد: بانک‌هایی در روسیه هستند که با ایران ارتباط دارند و این شرکت می تواند از طریق این بانک‌های روسی و حتی بانک های اروپایی سرمایه مورد نظر خودرا به داخل کشور انتقال دهد؛ البته جزییات بیشتر این روند باید در آینده مورد بررسی قرار گیرد، اما به طور کلی در انتقال این سرمایه به کشور مشکل چندانی وجود ندارد.

منبع خبر : تجارت نیوز