اثرگذاری فاینکس ۲۰۱۸ بر اتصال شبکه مالی کشور به شبکه مالی بین المللی

یک کارشناس سرمایه گذاری بین المللی گفت: اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین المللی کلید توسعه بازار‌های مالی است و این اتصال باید از نمایشگاه‌هایی مثل فاینکس ۲۰۱۸ شروع شود

 

یک کارشناس سرمایه گذاری بین المللی با اشاره به حجم کوچک بازار سرمایه بر ضرورت برگزاری پرتعداد نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی صنعت مالی در ایران تاکید کرد و گفت: اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین المللی کلید توسعه بازار‌های مالی است و این اتصال باید از نمایشگاه‌هایی مثل فاینکس ۲۰۱۸ شروع شود.

دکتر پیمان مولوی با اشاره به ایالت متحده امریکا و بازار سرمایه آن که بزرگترین بازار سرمایه است، گفت: اندازه کل بازار سرمایه این کشور ۱۷ تریلیون دلار است که در کل از جمع اندازه بازار‌های شانگ های، هنگ کنگ، توکیو و… بزرگتر است. وی افزود: با توجه به حجم بزرگ این بازار باید پرسید آن‌ها چگونه توانسته اند بازار سرمایه خود را تا این حد توسعه دهند و در پاسخ باید گفت: آن‌ها از تمام روش‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کرده اند و قطعا یکی از ابزار‌های توسعه بازار‌های سرمایه، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است.
این کارشناس سرمایه گذاری بین المللی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی حوزه مالی و سرمایه گذاری در کشور‌هایی که جهش اقتصادی داشته اند، ادامه داد: دراقتصاد‌های رو به رشد و کشور‌هایی که جهش اقتصادی را تجربه کرده اند هر سال چندین رویداد نمایشگاهی و همایش حوزه مالی برگزار می‌شود. ما برای بررسی تاثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر رشد بازار‌های مالی باید از خود سوال کنیم چه الزامی وجود دارد در ایالات متحده، اروپای غربی، هنگ کنگ، چین، کره جنوبی، هند و بسیاری از کشور‌ها شاهد برگزاری همایش ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های تخصصی حوزه مالی در بالاترین سطح خود باشیم و لزوما چرا دست اندرکاران این بازار‌ها سعی در برپایی این نمایگشاه‌ها دارند؟
مولوی در ادامه با بیان اینکه بلوغ دانش سرمایه گذاری بین مخاطبان و ذینفعان و فعالان بازار‌های مالی نیازمند برگزاری نشست‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی است، گفت: با این اوصاف و با توجه به تعداد کم نمایشگاه‌هایی که سالیانه در کشور ما برگزار می‌شود چه انتظاری به بلوغ بازار‌های مالی است و اصولا در این راستا ما چه اقدامی کرده ایم تا با رشد بازار‌های مالی مواجه شویم.
وی با بیان این که آنچه بیش از همه بین ما و این کشور‌ها تفاوت ایجاد می‌کند نحوه برگزاری این نوع نمایشگاه است، گفت: نقطه ضعف نمایشگاه‌های ما این است که حضور شرکت‌های بین المللی و گروه‌های خارجی در آن پررنگ نیست، ضمن این که روش برگزاری نمایشگاه، در کنار تعداد نمایشگاه‌ها و زمان آن نیز در اثربخشی آن‌ها تاثیرگذار است.
این اقتصاد دان افزود: حضور کمرنگ شرکت‌های بیمه‌ای و بورسی خارجی در نمایشگاه‌های داخلی باعث شده که ما در وصل شدن به بازار‌های مالی دنیا عقب بیفتیم و کیفیت این نمایشگاه‌ها نیز نسبت به نمایشگاه‌هایی که در کشور‌های توسعه یافته برگزار می‌شود، پایین باشد.
مولوی در پایان با بیان این که تبعیت از الگو‌های موفق بازار مالی در دنیا و به خصوص پیاده کردن استاندارد‌های بین المللی بازار‌های مالی در گرو اتصال به شبکه بین المللی است، خاطرنشان کرد: اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین المللی، کلید توسعه بازار‌های مالی ما است و این اتصال باید از نمایشگاه‌هایی مثل فاینکس ۲۰۱۸ شروع شود. نمونه این امر ورود صندوق‌های سرمایه گذاری بین المللی، کارگزاری‌های بین المللی، شرکت‌های بورسی و فعالان بانکی در همایش ها، نمایشگاه‌ها و نشست‌های تخصصی است و در صورتی که مسئولان برگزار کننده نسبت به این مسئله بی توجه باشند نمی‌تواند به بزرگ شدن بازار سرمایه کشور، امیدوار بود.

منبع خبر : خبرگزاری دانشجو